Nowe ubrania w Urzędzie

W sumie wiadomość niezbyt aktualna, ale jednak warta odnotowania. Oto bowiem, od dnia 1 grudnia 2009 roku, zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Patentowego, członkowie Kolegiów Orzekających ds spornych Urzędu Patentowego używają na rozprawach strojów służbowych.

Ja sam nie jestem rzecznikiem patentowym i nie często bywam w Urzędzie Patentowym, ale jak ostatnio (pod koniec listopada, a więc tuż przed zmianą) brałem udział w jednym z posiedzeń, na którym jeden Pan miał turecki sweterek, drugi – koszulę flanelową i jedynie przewodnicząca prezentowała się w stosownym żakiecie, to fakt, ze trochę dziwnie to wszystko wyglądało. Na szczęście i inni doszli do wniosku, że czas na zmiany.

Jak obecnie informuje UPRP

Stroje służbowe członków Kolegiów Orzekających Urzędu Patentowego nawiązują do tradycji strojów stosowanych na rozprawach przez przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Uszyte są z granatowej wełny, posiadają lamówkę z czerwonego aksamitu oraz haftowany jedwabiem znak Urzędu Patentowego RP. Strój służbowy Przewodniczącego Kolegium ds spornych wyróżnia się dodatkowo czerwonymi aksamitnymi mankietami i czerwoną aksamitną stójką. Wprowadzenie strojów służbowych związane było z potrzebą występowania Kolegium Orzekającego ds spornych na rozprawach w formule powszechnie stosowanej przez inne organy orzekające. Stosowanie strojów służbowych przez Kolegia Orzekające ds spornych Urzędu Patentowego umożliwiło także radcom prawnym i adwokatom występowanie podczas rozpraw w Urzędzie Patentowym w togach stanowiących atrybut ich zawodu.

A oto, jak stroje prezentują się w rzeczywistości

« »