Koła naukowe w sieci

Po części wziął mnie chyba jakiś sentyment do czasów studenckich, po części ciekawość. Przez przypadek bowiem wszedłem ostatnio na jakąś stronę uniwersyteckiego koła naukowego, która to strona, jak się okazało, nie była wcale jedyną taką stroną w sieci. Zacząłem więc szukać więcej i oto jaki tego rezultat.

Po części wziął mnie chyba jakiś sentyment do czasów studenckich, po części ciekawość. Przez przypadek bowiem wszedłem ostatnio na jakąś stronę uniwersyteckiego koła naukowego, która to strona, jak się okazało, nie była wcale jedyną taką stroną w sieci. Zacząłem więc szukać więcej i oto jaki tego rezultat.

Pierwsza strona na jaką trafiłem to właściwie coś a’la blog (tak jak trochę moja strona jest prawie jak blog). Jest to witryna współredagowana przez członków Koła Naukowego Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Gdańskiego. Wygląda ona mniej więcej tak:

knUG.JPG

Stronka nie ma zbyt wielu linków, nie ma też podobnych działów jak na innych tego typu stronach (oddzielnie: publikacje, kontakt, o nas, aktualności itd.), ma natomiast absolutnie rekordową ilość wpisów! Działa bowiem dopiero od końca października 2006r., a wpisów jest już ponad 60 (sic!), więc naprawdę warto ją odwiedzać. Tym bardziej, że wpisy są bardzo różne – od relacji z aktualnych wydarzeń, czy publikacji, przez opisy odbytych bądź zapowiedzi przyszłych konferencji i spotkań, na kompletnych, bardzo rozbudowanych opracowaniach kończąc. Imponujące to więc w sumie dość, w moim mini rankingu pierwsze miejsce i najwyższa liczba punktów.

Następnie mamy stronę Koła Naukowego Własności Intelektualnej „IP” z Uniwersytetu Warszawskiego. Koło działa już ponad rok, a jego opiekunem jest dr hab. Krystyna Szczepanowska, adiunkt w Instytucie Prawa Cywilnego WPiA UW. Układ strony wygląda mniej więcej tak:

knUW.JPG

Tutaj już nie ma takiego nagromadzenia informacji, ale te co istnieją, są bardzo wartościowe. Wskazują one przede wszystkim na działalność koła, a więc spotkania naukowe i konferencje. Są też jakieś odesłania do orzeczeń ETS. Co bardzo mi się podoba na tej stronie (a dokładniej co bardziej mi się podoba w tym kole), to fakt, że w ostatnim czasie, miesiąc po miesiącu zorganizowali dwie bardzo ciekawe konferencje. Jeszcze ciekawiej – i za to największy plus – że po ostatniej konferencji znalazło się sprawozdanie, które jest dość rozbudowane i które można sobie bez problemów ściągnąć. Mając nadzieję, że taka tendencja zostanie utrzymana, wstawiam tę stronę na moje miejsce drugie.

Miejsce trzecie, ale tylko minimalnie za UW – strona Koła Naukowego Własności Intelektualnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która wygląda tak oto:

knUKSW.JPG

Koło powstało 30 października 2006r., więc nie ma jeszcze imponujących osiągnięć, ale zapowiada się wielce ciekawie. Są więc na stronie zaproszenia na różne wydarzenia związane z IP (organizowane niekoniecznie przez koło), są też jednak oczywiście zapowiedzi związane z działalnością koła. A ta, to specjalne wykłady, spotkania i dyskusje oraz prezentacje. Podoba mi się, że przy ogłoszeniach umieszczane są specjalne linki do materiałów, żeby się przygotować. Na razie, co prawda, te „materiały” to tylko linki do różnych innych opracowań, ale a) zawsze to coś, b) dobrze świadczy o tych którzy się tym zajmują, że chcą przygotować słuchaczy i uczestników, c) dobrze wróży na przyszłość, bo może kiedyś będą tam „prawdziwe” materiały, a – z czego bym się najbardziej cieszył – opracowania sporządzane po tych wszystkich konferencjach, spotkaniach, dyskusjach, etc.

Dalej mamy witrynę Studenckiego Koła Naukowego Prawa Komputerowego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Ta stronka w przeciwieństwie do powyższych działa już chyba dość długo. Pamiętam bowiem, że kiedyś już na nią trafiłem i wyglądała dokładnie tak samo, czyli mniej więcej, jak poniżej:

knUMK.JPG

Jak piszą sami twórcy koła (i strony) Od samego początku swego istnienia Studenckie Koło Naukowe Prawa Komputerowego oparło swoją działalność na organizowaniu spotkań, tak uczestników jak i sympatyków Kola. Mamy więc opisy spotkań i konferencji, zorganizowanych przez koło lub też takich, w których koło po prostu uczestniczyło. Jest też dział aktualności i przegląd prasy. Ten ostatni jednak, nie wiedzieć czemu, ogranicza się praktycznie tylko do przytaczania co poniektórych doniesień z Gazety Prawnej. I chyba właśnie z tej głównie przyczyny zamieszczam tę stronkę tuż za serwisem koła z UKSW.


Ale to nie koniec rankingu. Na szarym końcu muszę bowiem umieścić coś, co jest dla mnie szczególnie przykre i smutne. Oto bowiem zajrzałem na odświeżoną stronę TBSP, czyli Koła Naukowego UJ. Koło to ma wiele sekcji. Kiedyś, wraz z Piotrkiem Waslilewskim, Darkiem Czuchajem, Asią Karczewską, Dorotą Zgałą, Łukaszem Węgrzynem, jedną z nich – wówczas Sekcja Prawa Autorskiego i Nowych Technologii – dość znacznie żeśmy rozwinęli i rozbujali. Było mnóstwo zajęć, konkurs na prawach egzaminu, pierwsza duża konferencja itp., itd. Potem, kiedy odeszli starsi koledzy, sekcja się zmieniła w Sekcję Prawa Własności Intelektualnej i pod wodzą niestrudzonego Piotrka Wasilewskiego nadal prężnie się rozwijała, czego efektem m.in. druga wielka konferencja. Niestety, dziś wchodzę na strony TBSP i okazuje się, że nie ma już żadnej sekcji, zajmującej się strictewłasnością intelektualną….

No cóż, żal bierze i smutek, tym bardziej, że jak widać po stronie drugiej, z ww. konferencji TBSP, która to miała się zmienić w swego rodzaju platformę do większej dyskusji i permanentnej wymiany informacji, doświadczeń, etc. („FORUM IP”), nic się nie zmieniło od prawie roku i wszystko umarło śmiercią naturalną.

ipF.JPG

Szkoda. Ale może znajdą się jeszcze jacyś fajni kontynuatorzy, którzy to podźwigną. Tradycje mają niezłe, wsparcie, zarówno ze strony TBSP, jak i byłych członków – jak myślę – także, no i wiele przykładów z innych uniwersytetów. Może coś się uda.

Tak czy inaczej, cieszę się bardzo że na uczelniach w zakresie IP tyle się w sumie dzieje, a jeszcze lepiej, że mówią o tym w sieci, i co więcej, chcą się tym dzielić. Za wszystkich trzymam kciuki i życzę powodzenia.


« »