Co Obama zrobi z prawem własności intelektualnej

Ocenę wyników wyborów prezydenckich w USA pozostawiam innym osobom i innym miejscom. Fakt jest faktem, co się stało wszyscy wiemy, pytanie teraz co dalej. I, oczywiście, pytanie nie co dalej z „cywilizacją białego człowieka”, bo dla Czytelników niniejszego bloga daleko ważniejsze jest, co dalej z prawem własności intelektualnej.

A pytanie nie jest całkiem głupie. Po pierwsze, Stany Zjednoczone, pomimo odmiennego systemu, tradycji, etc. wywierają ogromny wpływ na nasze uregulowania w tym zakresie i wywierać jeszcze pewnie długo taki będą, aż je Chiny całkiem nie pokonają w światowej gospodarce. Po drugie, Obama, właściwie jako pierwszy wykorzystał w czasie kampanii tak mocno Internet i nowe technologie, że być może odciśnie to na jego sztab jakiś wpływ (zob. choćby postulaty obu sztabów odnośnie zmian w DMCA – kliknij tutaj lub tutaj. Po trzecie, Obamę wspierało wielu prawników zajmujących się własnością intelektualną, któzy mają odmienne, czasem rewolucyjne pomysły na zmiany, z Larrym Lessig’iem na czele. I wreszcie, po czwarte, ciekawy wpływ na Barack’a może mieć jego małżonka.

Ta ostania rzecz szczerze mówiąc najbardziej mnie zafrapowała. Nie wiem czy ktoś Z Was Drodzy Czytelnicy wie, ale Pani Michelle LaVaughn Obama née Robinson jest prawnikiem i to nie byle jakim, bo … specjalizującym się w rpawie własności intelektualnej (początkowo w kancelarii Sidley Austin LLP, gdzie zresztą poznała swojego męża). No więc myślę, że to poważna podstawa, by oczekiwać jakiś konkrentych ruchów.

Z drugiej strony, sam, przywołany powyżej Lawrence Lessig w jednym z wywiadów mówi, że raczej nic się w tej dziedzinie nie zmieni. Gdzie indziej można znaleźć wypowiedzi, że dopóki np. nie będziemy wiedzieli kto stanie na czele Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych , czy też np. Federalnej Komisji Łączności .

Do tego czasu polecam poczytanie sobie jednego oficjalnego dokumentu i dwóch wypowiedzi z serwisu Intellectual Property Watch:
Obama on Technology – czyli komunikaty z oficjalnej strony prezydenta-elekta na interesujace nas tematy
reakcje na wybór Obamy pod kątem IP
spekulacje na temat tego kto Obamie może doradzać w zakresie IP

« »