Ciasteczka jaffa cake, delicje i znaki towarowe.

Dwa sądy (Sąd Okręgowy w Częstochowie oraz Sąd Apelacyjny w Katowicach (sygn. V GC 83/04, V ACa 469/07), uznały że spółka Lu Polska nie zapewni sobie wyłączności na słowo „delicje” i produkcję charakterystycznych ciasteczek. Jak doniosła Rzeczpospolita, „Delicje to po prostu coś smacznego” (tekst można przeczytać także na stronach UPRP).

W ww. artykule, p. Danuta Frey pisze, iż „Oddalając powództwo Lu Polska przeciwko firmie Delic-Pol, oba sądy uznały, że słowo „delicje” nie ma tzw. zdolności odróżniającej. Jako słowo łacińskie oznaczające coś smacznego może się odnosić praktycznie do wszystkich wyrobów spożywczych. Ciasteczka o charakterystycznym kształcie są znane i produkowane w Europie pod nazwą jaffa cake od co najmniej 60 lat. To, iż poprzednik prawny Lu Polska wprowadził je jako pierwszy na polski rynek, nie oznacza wcale, że firma może żądać, by inni zaprzestali wprowadzania takich ciastek do obrotu.”

Jak dalece można różnić się w interpretacji zapisów prawa własności przemysłowej wskazuje fakt, że to pierwsze tego typu orzeczenie w sprawie delicji, których do tej pory trochę już było. Z Lu Polska (a obecnie chyba Kraft Foods), przegrał np. p. Tadeusz Gołębiowski, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą TAGO, producent ciastek Delicje, Delicje Mazowieckie, Delicante i Fruktolicja, którego przeprosiny za naruszenie praw Lu Polska SA zamieściła „Rzeczpospolita” – żeby było śmieszniej, w tym samym wydaniu, w którym informuje o wygranej Delic-Polu (sic!). Z Lu Polska przegrały też spółki Lider’s – K-G oraz Lider Artur, producenci Delicji Podlaskich i ciastek Delice.

Nie ma niestety jeszcze dostępnego uzasadnienia żadnego z powyższych orzeczeń, ale jak ktoś chce, to może sobie poczytać inne uzasadnienia w sprawach, w których walczyła spółka Lu Polska. Przykładowo, można zajrzeć do:

1. wyroku WSA w Warszawie z dnia 18 października 2004r., II SA 3199/03, LEX nr 159939 – dotyczącego rejestracji znaku towarowego przestrzennego „Płaskie okrągłe ciastko, którego dolna część stanowiąca krążek z zaokrąglonymi brzegami jest w kolorze jasno-żółtym; na wierzchu ciastko posiada okrągłe wzniesienia o mniejszej średnicy, powierzchnia którego jest wypukła; prostokątna kratka; cała górna powierzchnia ciastka jest w kolorze ciemnego czekoladowego brązu”.
2. wyroku WSA w Warszawie z dnia 28 lipca 2005r., VI SA/Wa 1514/04, LEX nr 183683 – dotyczącego unieważnienie prawa z rejestracji słownego znaku towarowego DELITKI nr R-94582 przeznaczonego do oznaczania wyrobów cukierniczych trwałych, udzielonego na rzecz I. Mirosław M. z siedzibą w M.
3. wyroku WSA w Warszawie z dnia 24 lutego 2006r., VI SA/Wa 1946/05, LEX nr 193930 – dotyczącego unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego słownego DELIC-POL
4. wyroku NSA w Warszawie z dnia 5 grudnia 2006r., II GSK 167/06, LEX nr 288199 – ciąg dalszy sprawy znaku DELIC-POL

« »